W niedziele byliśmy w Londynie. Mój tata zapytał mnie, czy jedziemy autem? Reakcja – wybuch śmiechu. Nie wyobrażam sobie wjechać tam autem, a wcześniej przepchać się przez najbardziej zatłoczoną i wypadkową autostradę – M1. Gdybyśmy jednak dojechali? Co z autem, gdzie zaparkować, ile zapłacić… obstawiam, że stracilibyśmy pół dnia na poszukiwania parkingu, a kolejne pół, na kłótnie. Dlatego uwielbiam wpadać do Londynu pociągiem (30-50 min) i poruszać się metrem, którym dotrzemy wszędzie !

Teraz bez ściemy, metro w Londynie jest najstarszym na świecie. Tak, to nie żart. Jeśli myślałeś/aś, że pierwsze miejsce należy do Moskwy, żyłaś/eś w błędzie. Fakt, rosyjskie metro budzi zachwyt, a będąc w środku ma się wrażenie, że trafiło się do baroku – ale nie. Rosjanie po prostu lubią, gdy jest na bogatości:)

Wróćmy do tematu. Ktoś dawno temu wpadł na pomysł, jak dobrze skomunikować ciasną (już wtedy) stolicę. Zapewne miało to miejsce w pubie, przy pińcie dobrego piwka, gdy ktoś przełykając powiedział: A CO JAKBYŚMY TE POCIĄGI WKOPALI POD ZIMIE? Nie trzeba było długo czekać, na wprowadzenie tego genialnego pomysłu w życie. W 1863 roku londyńskie metro ruszyło. I do dzisiejszego dnia jest najbardziej obleganym, uczęszczanym i lubianym środkiem transportu w Londynie.

A teraz trochę z historii – spokojne, nie uciekaj, to będzie ciekawe! Podczas wojny tunele metra pełniły funkcję schronów, miejsc tajnych operacji, tymczasowych siedzib urzędów. Pod siedzibą premiera na Down Street, był przygotowany specjalny bunkier, z którego: UWAGA Winston Churchill miał wyjście do swojej prywatnej stacji metra. W razie ataku bombowego, premier mógł w każdym momencie uciec poza granice miasta.

Piekielne metro! Niezależnie od pory roku, pizga jak w Kieleckim i jest ciepło jak w Hiszpanii. Muszę przyznać, ze w okresie zimowym, jest przyjemnie się ogrzać, natomiast latem – jest to obowiązkowe zejście do sauny. W czasie upałów w metrze odnotowano rekordową temperaturę 47°C ! Robi wrażenie ,co nie? Pewnie się zastanawiasz co jest powodem? Duże prędkości, małe ciasne powierzchnie – to wywołuje masywne ruchy powietrza, ciepłego powietrza.

To o jakich prędkościach rozmawiamy? Wszystko zależy od danej linii metra. Większość pociągów utrzymuje prędkość 48-64 km/h z powodu niewielkich odległości między stacjami. Błękitna Victoria Line do 80 km/h. Najszybszą linią jest Metropolitan Line, która osiąga prędkość ponad 96 km/h.

By nie zrobić gafy i być dobrze zrozumianym przez Brytyjczyka, pamiętaj, że metro po angielsku to UNDERGRUND (symbol: niebieska kreska w czerwonej obręczy). To jedyna właściwa nazwa. Potocznie możesz użyć nazwy THE TUBE, która wzięła się od rurkowatego kształtu tunelów w Londyńskim metrze. Wczoraj zapytałam kolegów z pracy, dlaczego nie używają nazwy (ang.amerykański SUBWAY). Co usłyszałam : Because we are ENGLISH. We have proper english and proper tea. Czyli : Ponieważ jesteśmy Anglikami, używamy właściwego angielskiego i mamy porządną herbatę. – I WSZYSTKO JASNE, jakby powiedział Siara.

Na sam koniec, pamiętaj, żeby uważać wsiadając do wagonów metra. Nie wsiadać po sygnale oraz uważać na lukę między wagonem a peronem (ang. MIND THE GAP). Nie polecam się śpieszyć, bo zamiast poczekać minutę na kolejny pociąg, możecie jechać z połową torebki i płaszcza za drzwiami wagonu. Nie polecam też wpadać na tory, bo może Cię dozgonnie popieścić (są pod napięciem elektrycznym). Nie polecam też gubić travelki (TRAVELCARD / OYSTERCARD), którą skanujecie przy każdym wejściu i wyjściu stacji metra. To może znacznie popsuć pozytywnego ducha wyprawy.

Teraz na serio, już koniec. Wszystkie zdjęcia zrobione w niedzielę baj ja. Poniżej poniedziałkowe statystyki quizów i ściskam okrutnie mocno mądrale!

***

Pamiętaj, że możesz brać czynny udział w moich poniedziałkowych quizach, niezależnie od tego czy znasz odpowiedź czy nie. Wystarczy, że zaczniesz mnie obserwować na instagramie, albo będziesz tam zaglądać w poniedziałki. Odpowiedzi tutaj, co środę (chyba, że są opóźnienia).  Jeśli ta wiedza przyda się Waszym znajomym, możesz im udostępniać ten wpis (ZA CO BĘDĘ MEGA WDZIĘCZNA), albo zapraszać do brania udziału w kolokwialnych quizach. W ciągu tygodnia na instagramie dzieje się sporo, ale ostrzegam – tylko treści bez cycków, więc jeśli chcesz cycki to nie to konto.

Dziękuję, że dałeś/aś radę do końca! Buźka