Głosowanie na instagramie (08 lipiec)

Na nasze szczęście, a w szczególności moje (stale tu mieszam), kara śmierci nie obowiązuje w Wielkiej Brytanii. Pytanie było dosyć podchwytliwe i każda z odpowiedzi ma w sobie prawdę. Już Wam piszę jak to było, od początku.

Powszechnie stosowaną karą śmierci w jUKej było powieszenie. Sprawne, wykonywane przez wykwalifikowaną osobę nazywaną mianem KATA, (nie wiem jak Wam, ale mi do tej pory kat kojarzył się tylko ze ścinaniem głów skazanym). Kara śmierci obowiązywała w jUKej od czasów starożytnych, aż do początków XX wieku. W 1964 roku wykonano ostatnią egzekucję, która była wymierzana głównie za popełnienie morderstwa. W 1964 r. testowo wstrzymano karę śmierci, dlaczego testowo? Obawiano się, że zwiększy to przestępczość, ku zdziwieniu sceptyków nic takiego nie odnotowano. Natomiast oficjalnie i ostatecznie kara śmierci w jUKej została zniesiona w roku 1998 i to jest poprawna quizowa odpowiedź. Dodatkową informacją jest fakt, że Wielka Brytania nie może przywrócić kar śmierci tak długo jak długo jest członkiem Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

Najbardziej znanym brytyjskim katem był Albert Pierrepoint, który w całej swojej „karierze zawodowej” wykonał ponad 400 egzekucji, głównie na niemieckich zbrodniarzach wojennych. Był on poważany wśród społeczeństwa, jako ten który wymierza ostateczną sprawiedliwość, ale również gardzono nim, jak mordercą niesłusznie skazanych. To własnie przyczyniło się do zmiany wykonywanego zawodu przez Alberta, gdy po wykonaniu egzekucji na ojcu zabitej dziewczynki, okazało się, że to nie on był mordercą, a sąsiad. Wstrząsnęło to katem do takiego stopnia, że stał się totalnym przeciwnikiem wykonywania kary śmierci. Podkreślał wielokrotnie, że kara nie zapobiega popełnianiu kolejnych zbrodni, a jest jedynie prymitywną zemstą- niejednokrotnie źle wymierzoną, (patrząc na błędne stwierdzenia o winie skazanych). W 2005 roku nakręcono film poświęcony historii życia ostatniego brytyjskiego kata „Pierrepoint: Ostatni kat”.

***

Pamiętajcie, że możecie zabrać czynny udział w moich poniedziałkowych quizach. Wystarczy, że zaczniecie mnie obserwować na instagramie, albo będziecie tam zaglądać w poniedziałki. Odpowiedzi tutaj, co środę.  Jeśli ta wiedza przyda się Waszym znajomym, możecie im udostępniać ten wpis, albo zapraszać do brania udziału na instagramie. W ciągu tygodnia dzieje się tam dużo, ale ostrzegam – tylko treści bez cycków, więc jeśli chcesz cycki to nie to konto.

Dziękuję, że dotrwaliście do końca! Buziaczki mądrale i kasztanki <3