Podcasty weszły i robią niezłą zadymę, jeśli jeszcze myślisz, że to kolejny wymysł czy moda, która zaraz zniknie – to się grubo mylisz. 

Podcast to nic innego jak audycja radiowa na życzenie. Żebyście mogli to sobie zobrazować, to jak zestawienie telewizji i Netflixa. W opcji pierwszej oglądacie to co jest puszczane przez stacje TV. Oglądając jakiś film musicie czekać do przerwy by lecieć do toalety, albo po kolejną dostawę przekąsek. W Netflixie to wy wybieracie co oglądacie, decydujecie kiedy play i kiedy pauza, a gdy się coś nie podoba to wyłączacie i szukacie czegoś innego. Proste? Proste. Włączając TV jesteście pozbawieni jakiejkolwiek decyzyjności względem emitowanego materiału, nie licząc prawa do zmiany jednego kanału na drugi. Podobnie jest z radiem i podcastami. Słuchając podcastów to TY wybierasz co ma lecieć w danym momencie w twoich głośnikach. To TY decydujesz jakiego materiału ma dotyczyć i  czy dziś masz ochotę się pośmiać, a może dowiedzieć czegoś nowego. A może jedziesz w długą drogę i tylko chcesz, by ktoś klepał w tyle, byś TY nie zasną.

Gdzie słuchać podcastów?

 • W wyszukiwarce internetowej (tablet, komputer, laptop – wszystko co posiada jakiś system operacyjny). Wystarczy wpisać np. Google Podcasts. Traficie do wielkiej bazy podcastów, gdzie waszym oczom ukażą się najpopularniejsze podcasty w danej kategorii. Jeśli chcecie słuchać konkretnego kanału, powiedzmy mojego, wystarczy wpisać : Kolokwialnie na emigracji. Jeśli interesują Was konkretne zagadnienia, możecie je również wpisać w wyszukiwarkę. 
 • Na telefonie. Możecie użyć wyżej wymienionej wyszukiwarki, ale zdecydowanie odradzam bo jest to najmniej wygodna opcja. Najlepiej zainstalować jedną z dostępnych aplikacji. Będziecie mogli tam dodać i zapisać swoje ulubione podcasty, zaznaczyć opcję informowania o nowych odcinkach. Aplikacje posiadają wiele funkcji, o których napisał Mat (ja jestem słaba w te klocki)
 • Niektórych podcastów można również słuchać w aplikacji muzycznej Spotify, która od niedawna oferuję do nich dostęp (Mateusz w swej teorii spiskowej wyjaśni poniżej dlaczego, nie jest to najlepsze rozwiązanie), albo na YouTube – baaardzo niepraktyczne. Niektórzy twórcy oprócz prowadzenia podcastów, mają w swoim dorobku również blogi i może się zdarzyć, że zamieszczają tam dla swoich czytelników najprostsze odtwarzacze audio, na które wystarczy tylko kliknąć aby posłuchać odcinka. U mnie na blogu znajdziecie wszystkie podcasty w zakładce  o tej samej nazwie:)

Od Mateusza: Czemu Spotify nie jest dobrym rozwiązaniem do słuchania podcastów? Przecież i tak je mam, słucham tam muzyki i wszystko jest super. Niestety, Spotify nie jest święte. Spotify to spore korpo, a jak wszyscy dobrze wiemy, korporacje chcą jednego – zarobku. Co takiego złego Spotify więc robi? Kupuje podcasty na wyłączność. Pomyślicie – ‘Super, mój ulubiony twórca dostanie kupę kasy i będzie mógł produkować materiał do usranej śmierci’. Tak, to jest jedna strona medalu, wyobraźcie sobie jednak taką sytuację (hipotetycznie): Niedaleka przyszłość, z 10 podcastów których zawsze słuchałeś 3 kupił Google, 2 Spotify, 3 Apple, a kolejne dwa należą do Poczty Polskiej. Musisz mieć więc zainstalowane, nie jedną aplikację, tak jak kiedyś a pińcet. Bo przecież każdy nadawca chce Cię u siebie, żeby pokazać Ci swoje reklamy, żeby dowiedzieć się co lubisz, żeby finalnie na Tobie zarobić. Koniec z wygodą, koniec z używaniem aplikacji, które lubisz. Koniec ze wszystkimi dodatkowymi opcjami, do których się przyzwyczaiłeś. To jest chyba najczarniejszy scenariusz przyszłości podcastów, ale na całe szczęście-  stosunkowo mało prawdopodobny, ale jest, wiec po co ryzykować?

Przykładowe aplikacje na telefon :

PODCASTY GOOGLE

PODCAST GO

PODCAST ADDICT

POCKET CASTS

Funkcje aplikacji (pisał Mateusz):

 • Smart speed / przyśpieszenie – nie daje efektu “mówione przez wiewiórkę”, wycina jak dużo tylko chcesz, pauz między wyrazami/ dźwiękami, które ludzie robią. Sprawia to, że podcast przelatuje szybciej, a dalej wszystko brzmi dość naturalnie.
 • Volume Boost – podgłośnienie. Sprytne algorytmy podbijają głosy prowadzących, dzięki czemu można ich słyszeć wyraźniej
 • Pomijanie intra/outra –  jeśli wiesz, że podcast ma na starcie intro (ok 35s) i out (ok 15s), możesz to ominąć jednym kliknięciem.
 • Playlisty/filtry – Podcast, który od niedawna nadrabiasz ma 150 odcinków, nie chcesz mieć pobranych więcej niż 5 jednocześnie. Pyk szybki filtr i już za każdym razem, gdy odcinek zostanie osłuchany, kolejny zacznie się automatycznie pobierać. A może chcesz mieć osobne miejsce, gdzie wpadają wszystkie sesje rpg czy podcasty modowe albo filmowe? Wystarczy jeden filtr / smart lista i wszystkie nowe odcinki wpadają do tematycznego ‘folderu’.
 • Sideloading – to dość popularna funkcja, niestety w większości dodatkowo płatna. Daje możliwość wrzucania własnych plików do aplikacji. Dzięki temu można słuchać własnych nagrań/audiobooków, korzystając ze wszystkich mądrych opcji swojej aplikacji.

Podcasty są obecnie najmniej popularną platformą medialną, ale stan ten cały czas się zmienia. Coraz więcej ludzi sięga właśnie po tę formę przekazu. Kto raz spróbuje, będzie się zastanawiał jak wcześniej mógł myć naczynia, słuchając przy tym tylko dźwięku lanej wody, albo przypadkowej muzyki w tle. Jasne, że muzyka jest świetna i sama uwielbiam gotować śpiewając na całą ulicę umiłowaną Britney, chyba, że… No właśnie! Chyba, że wleci nowy odcinek podcastu, którego słucham. Dobra, ale o czym są te podcasty? O WSZYSTKIM! Ile ludzi na świecie tyle zainteresowań. Najpopularniejsze kategorie to: społeczeństwo i kultura, humor, wiadomości i polityka, sport i rekreacja, historia i nauka, technologie, sztuka, zdrowie, telewizja i film, biznes, fikcja, rodzina i dzieci, muzyka, religia i duchowość, jedzenie i przepisy, true crime (trudne do przetłumaczenia), popkultura. WSZYSTKO! I praktycznie w każdym języku, więc możecie słuchać jakiś ciekawostek na dany temat, dodatkowo praktykując język obcy:) 

Dlaczego podcasty są super i co TY z tego masz? Słuchając podcastów nie musisz skupiać całej atencji tylko na tym, możesz w tym czasie wykonywać inne czynności, takie jak np: dojazd do pracy, spacer, mycie garów, prasowanie, sprzątanie, robienie paznokci, itd… To jest naprawdę satysfakcjonujące! Proza życia może też być ciekawa, bo nigdy wcześniej nie śmiałeś się w głos w tramwaju, czy nie ubijałeś kotletów słuchając o życiu na Jamajce. A może chcesz zaoszczędzić kasę? No problem! Jadąc do sklepu usłyszysz rozwiązania, które wpadną do głowy i może nawet zakiełkują. A może chcesz gdzieś wyjechać, ale myślisz, że to nie dla ciebie bo skąd tyle kasy- no właśnie nie:) Dalej cię nie przekonałam? Proszę bardzo: Podcasty są bezpłatne! A kto nie lubi dostawać rzeczy za darmo? Niektóre kanały są prowadzone przez ekspertów w swojej dziedzinie. Naukowców, lekarzy, specjalistów, fascynatów, miłośników i ludzi kochających gadać. Żal nie skorzystać, co nie?

Jakich podcastów słuchamy?

Ja polecam:

 • KOLOKWIALNIE NA EMIGRACJI (polski) bezwstydna reklama. Najlepszy podcast i życiu w jUKejach, naszych trudnych sprawach i tym co mam do powiedzenia, ja Sylwunia.
 • 7 METRÓW POD ZIEMIĄ (polski) internetowe wywiady o tematyce społecznej. Mój ulubiony podcast EVER!
 • POLIMATY 2 (polski) randomowa wiedza o świecie w baaardzo luźnym i pełnym humoru wydaniu:)
 • HOW TO ŻYĆ (polski) Niby konkurencja, ale nie do końca, bo inne spojrzenie na świat i inne przygody. Również prosto z jUKejów. Na wesoło! 

Mateusz poleca :

 • HELLO INTERNET (english), Mat mówi, że w pytkę, poleca słuchać o pierwszego odcinka. POdcast typu: dwóch facetów gada.
 • YES WAS POCASTS (polski), w teorii technologiczny.
 • MYSZMASZ (polski), popkulturalny.  

Na koniec, jak ten biznes działa? 

Wiadomo, że twórców są miliony i każdy chciałby się wybić. Fajnie by było gdyby takiego świeżaka słuchało więcej ludzi, więcej niż tylko/ aż rodzina. Najbardziej popularne podcasty nie potrzebują reklam, bo one same w sobie są już marką, która jest na topie, ale nowi? W świecie podcastów jest pierdyliard perełek, które musicie odkopać sami. Szukając tematów, które właśnie was interesują. Szukając osób, które polubicie, z którymi nawiążecie więź, mimo tego, że to układ w jedną stronę. Jeśli jednak znajdziecie swój ulubiony głos/głosy (nie nie ten w głowie), a na jakieś w końcu traficie, to nie pozostawajcie proszę obojętni. Ja wiem, nikt nie lubi osób, które ciągle czymś spamują na fejsie czy insta. Ale! Możecie podsyłać swoim znajomym w prywatnych wiadomościach podcasty warte uwagi, albo publikować (ważne by dodać 2-3 zdania, co to jest i dlaczego polecacie, tak po ludzku). Nawet nie wiecie jaka to pomoc dla twórców. Bo jak inaczej mają dotrzeć do kogokolwiek, jeśli nie przez polecanie? Nie ma przecież strony internetowej typu znany lekarz. Co to by miało być – znany podcaster? No nie, to jest biznes pantoflowy.

Tak, będę naprawdę wdzięczna! (domyśl się sam/a) I na koniec: Pamiętajcie, to tyczy się wszystkich twórców, nie tylko mnie.  I wielkie dzięki za wszystkie prywatne wiadomości! Ludzie potrzebują dobrych słów, dla Was to jedno zdanie dla mnie to kolejne piórko do skrzydełek:) Serio! Bardzo pomaga i daje kopa do działania. To jak kucharz, który ugotował, danie zniknęło z talerza, a on nie wie, czy goście byli tylko głodni i zaspokoili swoje potrzeby, czy było aż tak dobre.

dziękuję, koniec